ШРИ ЛАНКА – ЕКСКЛУЗИВНА КРУЖНА ТУРА
ГРУПНО ПОАЃАЊЕ ОД СКОПЈЕ
патување во кое ќе го осетите и видите најдоброто што Ви го нуди овој остров
09-19 ОКТОМВРИ (11 дена/ 8 ноќи)
ЦЕНА ПО ЛИЦЕ – 1.290 ЕВРА
Цена по лице за сместување во стандард двокреветна соба во наведени хотели/ тип на соба/ услуга
 
  THE ISLE OF SERENDIPITY

Овој изнвореден остров лоциран во Индискиот Океан, во близина на југо-источниот дел на Индија, има зад себе илјадници години традиција и мешавина на различна култура. Сепак, како главно будистичка земја, главно доминираат хинду, христијански и муслимански заедници. Неверојатно плодна земја, главен производител на егзотични овошја, со векови беше главен производител на зачин во светот. Со силно културно наследство, каде денес се сместени повеќе од 8 места кои се заштитени од УНЕСКО како светско наследство, Шри Ланка некогаш беше една од најбогатите земји во Азија. Во последно време не се развива во драматична брзина како своите соседи, но останат е нејзиниот шарм и карактер. Сепак, Шри Ланка нуди можност за организирање на разновиден одмор - од прекрасни плажи, неверојатна флора и фауна (многу ендемични видови ќе ги видите овде), неверојатна архитектура, како и огромен број на историски и верски објекти, кристално бела вода со одлична можност за рафтинг, велосипедизам и многу други авантури кои овде можете да ги доживеете, организирани и понудени од најпријателско расположени луѓе, кои секој ден ве среќаваат со своите заразни насмевки!
Што и да барате во Шри Ланка ќе го најдете, затоа што тоа е еден остров со огромна природна убавина, доволно мал за да го истражуваат во целост за некоолку дена, а сепак доволно голем за да понуди бесконечен спектар на активности и убавини.
 

ФАКТИ
 • Популација 22 милиони жители.
 • 3 главни јазици - Sinhala, Tamil, English.
 • Главно Будистисти (70%), со Хинду, Христијанско и Муслиманско малцинство.
 • Добиено независност од Британија во 1948
 • Демократска Социјалистичка Републкика од 1978
ИНЕТРЕСНИ ФАКТИ
 • има највисока концентрација на леопард во светот
 • има 8 места кои се заштитени од УНЕСКО како светско наследство
 • Трет најголем производител на чај во светот
 • Има 1,340km тропско крајбрежје
работи кои мора да ги направите во шри ланка:
 1. Уживајте во свежиот кралски кокос, познат како "Thambili во Шри Ланка
 2. Чувајте го Вашиот фото апарат при рака, за да направите прекрасни слики од сите прекрасни предели и места низ островот
 3. На плажа закопајте ги Вашите нозе во прекрасниот и ситен песок, додека полека пиете од познатиот чај - Ceylon tea
јадења кои мора да ги пробате во шри ланка:
 1. Пробајте го свежиот чили рак додека лежите на плажа на Индискиот океан под ѕвездите
 2. Зачинето јајца за појадок со зачин seeni sambol! Мора да внимавате на зачинот - тоа е дефинитивно предизвик
 3. Buffalo Curd & Treacle(Бафало кајмак и меласа) - пробајте и нема да можете да запрете!
 4. Cashew nut curry (мешавина од орев со кари) - толку богат и кремаст вкус што никогаш нема да го заборавите
сувенири кои мора да ги купите од шри ланка:
 1. Рачно ткаени материјали (Sarongs from Barefoot) - тие имаат неверојатен избор во најсветлиот на бои и се со разумни цени. Одлични подароци ако сакате да ги поклоните на некого
 2. А шише локалните пијалак наречен ARRACK ... смел пијалак за авантуристички дух
 3. Кашу ореви од Kadjugama
 4. Најдобриот чај од Шри Ланка - Ceylon tea, никогаш не е доста од него

 
 ШРИ ЛАНКА КРУЖНА ТУРА

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ

09 Октомври 2017 (Понеделник). Состанок на група на аеродром АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ во Скопје во 11 часот. Полетување со авио компанија FLYDUBAI FZ 792 / 551 (13:35 SKP - 20:35 DXB - 23:20 DXB - 05:20 CMB/ Duration:12:15). Вклучен рачен багаж од 7 кг и чекиран багаж од 20кг, вклучени оброци за време на лет.  
 
10-18 Октомври 2017 – Пристигнување во Шри Ланка – Коломбо во 05-20 часот. Кружна тура ШРИ ЛАНКА согласно програма

19 Октомври 2017 (Четврток) – во доцните вечерни часови на 18 октомври трансфер до аеродром во Коломбо. Полетување за Скопје со авио компанија FLYDUBAI FZ 558 / 791 (02:10 CMB- 05:15 DXB- 09:00 DXB - 12:35 SKP/ Duration: 13:55). Пристигнување во Скопје во 13-55 часот. Вклучен рачен багаж од 7 кг и чекиран багаж од 20кг, вклучени оброци за време на лет.  

ДОБРОДОЈДОВТЕ ВО ШРИ ЛАНКА!

Почеток на патувањето каде ќе ги откриете чудата на овој остров – уживајте во ова уникатно искуство. Истражувајте ги златните плажи на Шри Ланка, славната историја, богатата природна убавина и космополитски дух.

АЕРОДРОМ – КОЛОМБО (COLOMBO)

10 Окт. 2017, Вторник
 Пристигнување на аеродром во 05.20 часот. Пречек и организран трансфер до хотелот во Коломбро (1 ВЕЧЕР)
Коломбо, е главниот град на Шри Ланка и главно пристаниште. Град кој ги соединува сите нијанси и култури во овој рајски остров. Оваа модерна метропола ги поврзува сите различности на оваа островска нација.
ОПЦИОНО – Градска тура
Ноќевање во наведен хотел по програма. (стадардна двокреевтна соба). Вклучен оброк:  Вечера/ Доручек

 
COLOMBO – PINNAWELA - sigiriya

11 Окт. 2017, Среда
По доручек, заминуваме кон Sigiriya со попатна посета на местото Pinnawela.
ОПЦИОНА ТУРА ДОМОТ НА СЛОНОВИТЕ  - Pinnawala Elephant Orphanage, сиропиталиште и дом на слоновите, кој се наоѓа на 13 километри северозападно од Kegalle кон Kandy, е познат по тоа што е дом на секој слон во оваа област. Тоа е нешто што мора да се посети -  незаборавно искуство на Вашиот престој во овој рај остров.
ОПЦИОНА ТУРА ТВРДИНАТА НА СИГИРИЈА  - Sigiriya Rock Fortress, осмо Светско чудо, е редок искапоцен камен меѓу многите скапоцености и богатства на Чри Ланка. Градот е познат и по прекрасните слики и фрески, меѓу кои најпозната е Девојката од Сигирија, сместени среде пустина и рушевини.
Сместување во Сигирија. Ноќевање во наведен хотел по програма. (стадардна двокреветна соба). Вклучен оброк: Вечера/ Доручек

sigiriya – POLONNRUWA – MINNERIYA - SIGIRIYA

12 Окт. 2017, Четврток
По доручек, заминуваме кон тура за Полонарува, потоа за Минерија.

ОПЦИОНА ТУРА ПОЛОНАРУВА -  Град кој е доказ за златното време на оваа земја. Овој град изобилува со археолошки градби и ископини со огромно значење, голем дел од нив добро сочувани: палата, храмови, како и големото вештачко езеро кое е изградено по наредна на кралот.
ОПЦИОНА ТУРА МИНЕРИЈА  -  Националниот парк, кој ги штити и е стационар на некои од најголемите диви животни, кои се вистинско богатство на овој рајски остров. Тука може да видите биволи, диви свињи, крокодили, леопарди, 160 различни видови на птици и многу ситни животни.
Враќање во Сигирија. Ноќевање во наведен хотел по програма. (стадардна двокреветна соба). Вклучен оброк: Вечера/ Доручек

SIGIRIYA – DAMBULLA - KANDY 

13 Окт 2017, Петок
По доручрк, заминуваме кон Канди, каде попатно ги посетуваме пештерските храмовуи и Градината на зачини.
ОПЦИОНА ТУРА ХРАМОВИТЕ ВО ПЕШТЕРИ НА ДАМБУЛА - Посетете комплексот храмови во пештера, кој се наоѓа на врвот на голем рид на работ на градот е едено од светските културни наследства на УНЕСКО, познато по своите уникатни скулптури и најголемио фрескосликарство на зидовите на храмовите.
ОПЦИОНА ТУРА ГРАДИНАТА НА ЗАЧИНИ – постеа на оваа градина, кој се наоѓа во Matale и која нуди прекрасна можност за да ги видите зачините кои предизвикуваат интерес од памтивек, како еден скапоцен дел од овој остров, познат по своите егзотични зачини.
Продолжуваме со патувањето кон Канди.
Во вечерните часови ОПЦИОНА посета на храмот име "Dalada Maligawa", каде ќе бидете дел од едно културно шоу
Сместување во Канди. Ноќевање во наведен хотел по програма. (стадардна двокреветна соба). Вклучен оброк: Вечера/ Доручек
 

Kandy – Peradeniya БОТАНИЧКА ГАРДИНА - AHUNGALLE                                                          

14 Окт. 2017, Сабота
ОПЦИОНА ТУРА БОТАНИЧКИТЕ ГРАДИНИ - По доручекот, одиме во посета на ботаничката градина. Иако нејзините корени датираат од времето на средниот век, носи богата историја и белези од колонијализмот и индустриски промени. Раскошот на градини е возвишен од страна на реката што тече низ нејзините окната.

Продолжуваме кон туристичкото место Ahungalle. Ноќевање во хотел Riu Hotel или сличен на база All Inclusive (согласно правила на хотелот).

Ahungalla

15 – 17 Окт. 2017, Недела - Вторник
Време за слободни активности и уживање на приватна плажа.  

AHUNGALLE – аеродром коломбо

18 Окт. 2017, Среда
Целодневна рекалсација и време за слободни активности во хотелот. Собата е на располагање до време за трансфер, услугата All Inclusive ја користите до 21 часот на 18.10.2017.
Трансфер за аеродром од хотелот околу 21.00 часот за летот на 19.10.17.

НАПОМЕНА – МИНИМУМ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ПРОГРАМАТА Е 16 ЛИЦА
 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

 • Авионска карта Скопје-Дубаи-Скопје со авио компанија FLYDUBAI. Вклучен рачен багаж од 7 кг и чекиран багаж од 20кг, вклучени оброци за време на лет. 
 • Сместување во наведените хотели во стандард двокреветна соба на наведена база/ тип на услуга. 1 ноќ Коломбо ПП/ 2 ноќи Сигирија ПП/ 2 ноќи Канди ПП/ 4 ноќи Летувалиште се вклучено
 • Почеток со вечера, завршува со доручек (Riu Hotel - AI согласно напомена до 12 часот 18.10.2017)
 • Локален водич – на англиски јазик
 • Придружник од страна нa агенцијата кој со групата патува од Скопје
 • Трансфер согласно програма - Транспорт со климатизиран автобус (согласно локални стандарди)  
 • Такси и владини давачки
 • Late check out на 18.10.17.
 • Early Check in на 10.10.17.

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Доплата за еднокреветна соба за цел период на престој – 400ЕВРА
 • ДОПЛАТА ЗА СИТЕ ОПЦИОНИ ЕКСКУРЗИИ ПО ПРОГРАМА – 160ЕВРА ПО ЛИЦЕ
 • Влезници согласно програма
 • Аеродромски такси – 190ЕВРА по лице (се плаќаат во агенција пред поаѓање)
 • Виза за Шри Ланка се дава директно на аеродром (моментална цена околу 40 €)
 • Останати оброци и пијалок надвор од програма
 • Ручеци за време на тура и екскурзии
 • Дополнителни опциони трансфери, опциони екскурзии надвор од програма и влезници за локалитети кои не се споменати во програма
 • Дозволи за фотографирање и видео каде што е за тоа потребно

ХОТЕЛИ ВО ПРОГРАМА

Colombo 1 ноќ              -           The Ocean 4* www.theocean.lk или сличен                             
Sigiriya    2 ноќи            -           Sigiriya Village http://www.sigiriyavillage.lk/  или  сличен          
Kandy     2 ноќи            -           Cinnamon Citadel или сличен http://www.cinnamonhotels.com/en/cinnamoncitadelkandy/
Ahungalla 4 ноќи           -           Riu Hotel 5* www.riu.com или сличен               

ГЛАВНИ ЗАБЕЛЕШКИ

·         Максимален број на лица во стандардна двокреветна соба се две возрасни. Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч. 
·         Повеќето музеи се затворени во недела, понеделник и на државните празници. Националниот музеј Коломбо е отворен во 7 дена во недела со исклучок на државните празници.
 ·         Одредени делови од тури што се нудат се обезбедени од страна на независни трети страни, како што се авиокомпаниите, хотели, транспортни компании, операторите и локалните туристички агенции. Затоа локалната партнер агенција не е одговорна за било каква загуба, повреда или штета предизвикана со тоа на туристите, вклучувајќи ги и оние кои се случуваат надвор од наведени програми.
·         Дополнителни трошоци настанати поради задоцнување, несреќа, природна катастрофа, политички акции и немири се на товар на туристите.
·         Во случај на одложувања и откажувања од страна на разни домашни авиокомпании и возови, не можеме да гарантираме дека целосно предложените маршрути може да се вршат како што е планирано. Во случај на промени распоредот или откажувања на лет ние секогаш се трудиме што е можно да се организира една алтернативна програма во рамките на оригиналната со исти трошоци. Сепак, го задржуваме правото да се наплатат евентуално зголемените трошоци кои го надминуваат оригиналниот буџет за тур-оператор / агентот.
·         Посетите на парковите со диви животни ќе биде на ваш сопствен ризик. Џиповите се со основните осигурување.
·         Во случај условите на патот да се непогодни за возилото да се користи за трансфер, за време на одреден сегмент на турнејата ќе бидат обезбедени основнит алтернативни возила од трета страна, без или осигурување ќе се однесува на возила.
·         Верските празници се забележани согласно денот на секоја полна месечина, хинду и будистичките празници се прогласени во согласност со локалните астрономски набљудувања и често е можно само да се предвиде приближното време на нивното настанување. На такви денови на верските празници продажба на алкохол во јавност е нелегална. Сепак во одредени хотели и барови истите можат да бидат достапни.
·         Ние советуваме да ги оставите вредни предмети (пари, пасош, кредитни картички, накит, чувствителни документи, лаптоп компјутер, итн) во хотелскиот сеф и тоа е сосема безбедно. Во текот на екскурзии и кружна тура, лични предмети, особено пари и скапоцености никогаш не треба да се оставаат во возило, дури и за време на кратките паузи. Нашата агенција, нашата партнер агенција во Шри Ланка не е одговорена за било каква загуба или кражба.
·         Поради тековните градби и работа на пат на патишта и автопати во Шри Ланка, наведениот трансфер може да трае подолго отколку што се проценува без претходна најава.
·         Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја процени исправноста и валидноста на патните и други лични исправи на патниците
·         За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
·         За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност
·         Информации и слики од хотелите може да ги најдете на нивната официјална web страна
·         Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман. Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент. Можна е промена на саатниците на полетување и слетување на авионот согласно промена дирекно од авио компанијата.
 
ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ
·         Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa.  Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
·         Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода....), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
 
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.