SHERATON JUMEIRAH BEACH HOTEL 5*
ПЕРИОД НА ПРЕСТОЈ ОД 01.05-31.08.2017 (не е валидна за период 27.06-01.07)
ТИП НА СОБА  - Standard Walk View room SNG / DBL
ТИП НА УСЛУГА – полупансион по програма на хотелот
ПАКЕТ ЦЕНА 5 дена/ 4ноќи  - 599EUR
ПАКЕТ ЦЕНА 8 дена/ 7ноќи799 EUR

НАПОМЕНА - Цените се ПАКЕТ цени дадени по лице за сместување во соодветниот тип на соба/услуга за период на престој мај-август 2017
Цените се изразени во ЕВРА за уплата во денари (курс 1ЕУР=62МКД) и валидни до пополнување на места по Промо цени на авион
 Напомена - цените се валидни согласно моментална расположливост на места во хотелот (период на потврда на резервација 24 часа)
ЦЕНАТА е валидна за нови резервации и не е ретроактивна. Хотелот има право да да повлече промоцијата во секоие време и да прогласи СТОП на промоција или да направи измени на промоција согласно слободни места и сопствени барања или да даде нови block-out дати.
Напомена - ЦЕНЕТА НЕ Е ВАЛИДНА за период на манифестации и (обратете се во Агенција), за високи сезони и групни патувања, како и за дати каде што не се расположливи промотивни класи на авионски карти (согласно услови на самата авио компанија)
 
 
Програма на патувањето:        
5дена/4ноќи и 8дена/7ноќи, - авиокомпанија "FLY DUBAI"  
1. ден Скопје - Дубаи. Полетување на авионот за Дубаи во 13.35 часот (FZ792). Слетување во Дубаи во 20.35 часот. Трансфер до хотелот и сместување. Ноќевање.
2. – 4/7 ден Дубаи. Сместување во избраниот хотел на база наведената услуга , слободно време предвидено за индивидуални активности, одмор, организација на факултативни излети и друго.     
5/8 ден Дубаи - Скопје. Во раните утриснки часови трансфер на аеродром. Полетување на авионот од Дубаи во 09.00 часот (FZ791). Слетување во Скопје во 12.35
 
Цената вклучува:          
- Трансфер аеродром - хотел - аеродром ;        
- 4/7 ноќевања во избраниот хотел на база наведената услуга;             
- Повратен авионски билет на релација  Скопје - Дубаи – Скопје со FLYDUBAI;
- Второ лице кое е сместено во стандардна двокреветна соба со пакет аранжман користи 20 евра попуст на пакет аранжман за патување во 2016 год.        
- Услуга водич на српски јазик за факулативи и дополнителни информации 
- Организација и реализација на патувањето.
 
Цената НЕ вклучува:
- аеродромски такси 45 ЕВРА
- Виза за Дубаи 85 ЕВРА
- Опциони индивидуални екскурзии и факултативи
- Патничко осигурување
- Останати индивидуални трошоци.
- Туристичка такса која се плаќа директно во хотелот
* туристичка такса само во Дубаи (TOURISM DIRHAM, по одлука на DTCM, а број D/000/152/1 87од 05.02.2014) која се плаќа од 31.03.2014
Во хотелот на лице место при check in или при check out која се плаќа директно на рецепција на хотелот - 20 дирхами (20 DHS ≈ 4 EUR) по соба по ноќ
Во случај на апартман со повеќе соби таксата се плаќа за секоја соба според горе наведените критериуми.

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: Уплатата е во денарска противвредност по продажен курс 62,00. Цената е гарантирана само за уплата на целот износ. Во спротивно, гарантиран е изност на аконтација, а остаткот е подложен на промена.

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ:
- Во готово - уплата на аконтација од најмалку 50% од вкупната цена на аранжманот при резервација, остатокот најдоцна 10 дена пред поаѓање.
- кредитни картички
- уплата преку фактура

Важни напомени и доплати за авион и хотел за дополнителен број на лица:
- Максимален број на лица во стандардна двокреветна соба се две возрасни.
- Check in во хотелите е после 14 ч, a check out најдоцна до 12 ч.  Секое користење на соба и услуга во хотелите надвор од наведеното време, е додатно плаќање кое се врши на рецепција од хотелот директно од страна на странката.
- Сите оброци во хотелите се на база шведска маса (самопослужување)
- Можност за доплата за хотели во Рас ал Каимах за опција се вклучено (на барање – за период од 450 евра по лице)
- Организаторот на патувањето не е овластен и надлежен да ја процени исправноста и валидноста на патните и други лични исправи на патниците
- Потребни документи за виза: скенирана фотографија и пасош и податоци за патникот       
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
- За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност
- Информации и слики од хотелите може да ги најдете на нивната официјална web страна
 
ПРИГОВОРИ И ПОПЛАКИ
Во случај на неадекватно сместување или било кој друг проблем, се молат патниците за тоа веднаш да го известат одговорното лице на рецепцијата . Доколку проблемот не биде решен, веднаш треба за истиот да се извести ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО и уплатното место каде сте склучиле Договор за патување, за време на првиот ден од сместувањето и почетокот на овa програмa.  Напоменуваме дека рекламации за кои агенцијата ќе дознае на последниот ден од престојот или по враќањето на патниците, истите нема да бидат земени во предвид или разгледани.
Ве молиме во случај на било каков инцидент (кражба, тепачка, сообраќајна незгода....), да се обратите на надлежните инситуции во земјата на престојот. Организаторот на патувањето единствено е задолжен да Ви помогне при посредување меѓу вас и надлежните институции.
Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. За сите информации дадени усмено, агенцијата не сноси одговорност.

Важни напомени:
-   За добивање на виза за ОАЕ  потребно е при резервација да го донесете пасошот (валиден минимум 6 месеци од дата на враќање) и слика во боја или да ги доставите скенирани со висока резолуција во JPG формат скенирани првите две страни од пасошот  на кои се наоѓаат податоците на патникот  како и слика со димензија за пасош (доколку ги доставувате скенирани пратете ги на нашиот меил). Износот за трошоците за визирање не се враќа во случај на неодобрување на виза од страна на имиграционо одделение на ОАЕ. Постои можност  имиграционото одделение да  побара дополнителни документи во зависнот од поединечни случаеви.   
 
НАПОМЕНА - Поради промена на тарифите на авио билетите можна е промена на цената за пакет аранжман. Пред резервација ве молиме цената и условите на патување да ги проверите со вашиот агент. Можна е промена на саатниците на полетување и слетување на авионот во Скопје и Дубаи согласно промена дирекно од авио компанијата.
Цените може да се корегираат според Општите услови на патување, а во случај на промена во курсот за размена на валути или промена на тарифата на превозниците. Агенцијата го задржува правото за промена на редоследот на програмата според вонредни околности врз кои неможе да влијае.
Ве молиме внимателно да ги прочитате условите на патување кои се составен дел од овој програм.ВОЈАЖЕР ВИ ПОСАКУВА СРЕЌЕН ПАТ - Важат општите услови на патување на АТАМ и Т.А. Мартео Травел