08 март (четврток) СКОПЈЕ - АТИНА

Состанок на групата на паркингот на Holiday Inn во 18:00ч. Поаѓање за Атина во 18:30ч. Се патува преку граничниот премин Богородица - Евзони. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

09 март (петок) АТИНА

Пристигнување во Атина во утринските часови.Панорамски разглед на градот со локален водич. Ќе се посетат: Плоштадите Омонија, Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата порта, Акропол... Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Вечерта, факултативно вечера во таверна на Плака со богата музичка програма и мени од грчката кујна. Ноќевање.

 
10 март (сабота) АТИНА - ПЕЛОПОНЕЗ

Појадок. Целодневен факултативен излет на Пелопонез. Посета на Коринтскиот канал, најакустичниот амфитеатар од Античка Грција - Епидаурус, Микена, Античкиот град и гробницата на Агамемнон. Можност за ручек во локална таверна, како и посета на продавница со рачно изработени сувенири од порцелан и керамика.

Враќање во Атина. Ноќевање.

11 март (недела) АТИНА - СКОПЈЕ

Појадок. Одјавување од хотелот. Факултативна полудневна посета на пристанишното место Пиреја и Сунион, најјужниот рт на Медитеранот од каде што може да се види Храмот посветен на богот на морето Посејдон. На враќање прошетка покрај најпознатите монденски летувалишта, Глифада и Вула. Во попладневните часови поаѓање за Скопје. Ноќно возење. Пристигнување во Скопје наредниот ден во утринските часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 119 евра....... 7.380 денари

 

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:

- автобуски превоз на наведената релација

- сместување во хотел 3*** на база на 2 ноќевања со појадок

- разглед на Атина со локален водич

- организација на аранжманот и пратител на групата

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

- Факултативна посета на Пелопонез 30 €

- Вечера во таверна со богата музичка програма 35 €

- разглед на Пиреј и Сунион 10 €

- Задолжително патничко осигурување

- Доплата за 1/1

- влезници за локалитетите

- други факултативни посети

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.

Факултативните излети се уплатуваат првиот ден од патувањето како би можеле истите технички да се реализираат !

За факултативните излети најдобро е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот .

За овој програм важат Опшите Услови на патување на СКТМ.

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. При резервација на аранжманот се уплатува 30% од износот на аранжманот како авансна уплата. Остатокот од аражманот се доплатува на 7дена пред поаѓање.

Општи напомени за патување:

Т.А. Мартео Травел го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето