10.10.2017 (вторник) СКОПЈЕ – КРАКОВ

Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 13.30 часот. Тргнување за Краков во 14.00. Се патува преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

11.10.2017 (среда) КРАКОВ

Пристигнување во Краков во претпладневните часови, панорамски разглед (автобус и пешачки дел). Разглед на стариот дел на градот, Срцето на Краков (без влезници во цркви и музеи), дворецот Wawel, катедралата Св. Станислав и Вацлави и кралевскиот дворец од XIV век. Пешачкиот дел опфаќа разглед на главниот плоштад и еден од најголемите средновековни плоштади во Европа, каде се наоѓаат споменикот на Адам Мицкјевиќ познат полски поет, готската црква Св. Марија, Флоријанкса улица, Еврејскиот дел Казимерц… Сместување во Хотел. Ноќевање.

12.10.2017 (четврток) КРАКОВ – WAWEL – ВЕЛИЧКА

Појадок. Предлагаме факултативна посета на Готскиот Дворец Wawel, изграден по наредба на Казимир III Велики, кој владеел 1333-1370, кој се состои од голем број на објекти распоредени околу централниот двор. Потоа, факултативно посета на рудникот за сол Величка (Wieliczka – најстар рудник во Европа) импресивен подземен свет на славните солени езера, простории и ходници каде се наоѓа и кралевската капела од сол како и концертната сала која е направена од рацете на генерации рудари. Рудникот е стар 700 години со 9 нивоа, а за туристи е програмата на 3-то ниво или 13 метри под нивото на земјата. Враќање во Краков. Вечерта, факултативно посета на национален ресторан. Ноќевање.

13.10.2017 (петок) КРАКОВ – Шиндлеровата фабрика – Outlet Factory

Појадок. Прошетка по плоштадот Bohaterów Getta, плоштадот Zgody место каде 1941год. бил претворен во Краков Гето, место каде се заробени Евреите и пратени во логори. Денес на тоа место се поставени 70 метални столици во знак на сеќавање на настраданите. Потоа, факултативно посета на Шиндлеровата фабрика. Во музејот е претставен животот на евреите во Краков, пред и за време на војната. Може да се види зидот на Краковско Гето, продавници, фризерски салони, фотографии, трамвајот со ознака “Забрането за Евреи”, Шиндлеровата канцеларија со стаклена коцка во која се наѓаат садовите, списокот на спасените евреи и уште многу од тоа…Посета на Оутлет Factory. Ноќевање.

14.10.2017 (сабота) КРАКОВ – АУШВИЦ И БИРКЕНАУ – СКОПЈЕ

Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Аушвиц и Биркенау, најзначајните симболи на светската историја, кој претставува најголем и најозогласен логор на нацистичка Германија (денешен спомен-музеј под заштита на УНЕСКО). По посетата на Аушвиц, поаѓање за Македонија. Пристигнување наредниот ден во пладневните часови.

Цена на аранжманот:

169 евра (10.480 денари)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

-Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
– Сместување во хотел 3*** во Краков на база 3 ноќевања со појадок
– 
Организиран разглед на Краков 
– 
Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Факултативна посета на Аушвиц 35 евра
– Факултативна посета на рудникот за сол Величка 35 евра
– Факултативна посета на Годскиот дворец Вавел 10 евра
– Посета на Шиндлеровата Фабрика
– Вечера во национален ресторан
– Туристичка такса 3 евра од ден по лице се плаќа во агенција
– Доплата за 1/1 соба 3.600 денари
– Патничко-здравствено осигурување 250 денари

НАПОМЕНИ: 

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници

За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

Цените се во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето

Видео: